Osobní svoboda začíná u svobody ekonomické

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Je v dnešním světě osobní svoboda nedosažitelným přepychem?

Pokud si myslíte, že se můžete cítit svobodní, když máte na svých bedrech dluhy, které musíte splácet a které vás odrazují od dalších, mnohdy odvážných a důležitých kroků nutných k udržení vaší osobní svobody, pak jste na velkém omylu. Spadli jste, i když někdy nevědomě či neúmyslně, do pasti, která se pro mnohé z vás časem stane noční můrou a mnohdy takřka nepřekonatelným břemenem. Tento problém považuji za jeden z nejnebezpečnějších pro nás všechny, neboť je pevně svázán s naší „svobodou”.

Můj názor je, že být skutečně svobodný v dnešním světě je pro mnoho lidí obrovským přepychem, který si, i kdyby sebevíc chtěli, nemohou dovolit. A tento druh osobní svobody je spojen s převážně s ekonomickou nesvobodou. Ta je následně doprovázena strachem svobodně se vyjadřovat a konat kroky, které vás ke svobodě povedou. Podle mě je ekonomická svoboda první krokem a de facto začátkem ke svobodě „celkové”.

Nedávno jsem potkal známého, který mi řekl, že teď splatil po 15 letech hypotéku. A pronesl větu, která mi utkvěla v paměti: „Ani nevíš, jak jsem šťastný. Teď se cítím daleko více svobodný. Konečně jsem pochopil, co je to svoboda”. TESAT TATO SLOVA.

Jít za každou cenu nejen do hypotéky či půjčky na jakoukoliv dlouhou dobu s tím, že nevíte, co bude zítra a riskovat ekonomickou (finanční) nesvobodu, která se dříve nebo později může projevit v osobní nesvobodě, je odvážným krokem s velmi vysokým rizikem. To je nutné dobře zvážit, než se k takovému kroku rozhodnete, a je dobré mít již předem připraveno řešení, pokud nastane situace, kdy nebudete schopni svých závazků dostát. Je ale bohužel smutnou pravdou, že mnoho lidí na podobné následky svých rozhodnutí nemyslí, a nebo, což je ještě horší, ani myslet nechce.

Nejlepším řešením (logicky) je žít tak, jak si to mohu dovolit. Ale je přirozenou lidskou vlastností chtít se mít lépe než ostatní, i když mnohdy za neúměrně vysokou cenu – ztrátu osobní svobody. Dalším řešením, které ale (bohužel) není reálné pro všechny, může být vytvoření jakési finanční rezervy na dostatečně dlouhé období, ve kterém se můžete dostat do situace, že nemáte příjem, ale ztráta příjmu nemusí být nutně záležitostí drastického snižování stavů, insolvence či bankrotu.

Nemít dluhy a být na svém je nejlepší začátek cesty k takové svobodě, která je a stále bude pro mnohé nedosažitelným přepychem.

A míra svobody není jen o tom, jak je napsaná ústava a jaký je právní řád, především pokud se lidé ústavou a právním řádem neřídí a vykládají si ji každý po svém, ale hlavně o tom, v jakém prostředí se pohybujete a žijete.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.