Elektronické recepty přinesou lepší kontrolu léčiv i pacientů

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Od 1. ledna 2018 by měli lékaři předepisovat všechny lékařské přípravky výhradně prostřednictvím elektronických receptů. Senátor Vladimír Plaček (ČSSD) předložil svým senátním kolegům návrh novely zákona o léčivech, která by odložila povinnost vystavovat lékařské předpisy v elektronické podobě alespoň o dva roky. Argumentuje tím, že tato doba je potřebná pro zavedení příslušných změn ve zdravotnickém systému, včetně jeho obsazení mladšími lékařkami a lékaři, kteří již běžně ovládají práci s počítačem a internetem.

Senátní návrh zákona projde v příštích měsících řádným legislativním procesem, od projednávání ve výborech až po hlasování v plénu. Při finálním rozhodování budou nepochybně brány v úvahu všechny relevantní připomínky názory a odborná stanoviska. Jako konzultant pro oblast zdravotnictví senátora Zdeňka Nytry doporučuji zavedení e-receptů neodkládat. Proč?

E-recepty odhalí duplicity v lécích
Jednou z funkcí elektronického receptu by mělo být vytvoření lékového záznamu pacienta. Přístup do záznamu, v němž by byly evidovány předepsané léky, by měl pacient a mohl by ho povolit i lékaři. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) si od této funkce slibuje možnost odhalení duplicit předepsaných léků (v případě, že pacient navštíví více lékařů a nechá si u nich předepsat stejný medikament) či kontroly nežádoucího vzájemného působení léčiv.

SÚKL požaduje vstup do základních registrů pro jednoznačné ztotožnění pacienta. Je to jediný důvod. Chce vědět, že Adam Novák, který je ošetřován u konkrétního lékaře, je skutečně Adam Novák, a v tom případě garantuje jeho správný a plný lékový záznam. Ústav odmítl kritiku, že tím získá přístup k citlivým informacím, kdo se na jaké onemocnění léčí.

Tuto úlohu ale nemůže SÚKL plnit bez změny legislativy. Proto poslanci sněmovního zdravotnického výboru dali v květnu zelenou návrhu zákona o elektronické identifikaci. Doporučili přitom – a posléze se k nim přidaly senátní výbory – také přijetí dvou pozměňovacích návrhů souvisejících zákonů. Jeden z nich umožňuje vstup do základních registrů Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, druhý národnímu kontaktnímu místu pro výměnu zdravotnické dokumentace s evropskými státy, členy EU. Senát návrhy schválil.

Zvýšené výdaje lékařů nejsou relevantním argumentem
Už nyní se do systému zapojilo přes 2 tisíce lékáren, 5600 lékárníků a více než 6 tisíc lékařů. Denně je vystaveno kolem 12 tisíc elektronických receptů. Nový systém pro elektronické recepty na léky za 14,68 milionu korun bez DPH v současnosti vytváří firma Solitea Business Solutions (dříve Aquasoft), která loni vyhrála výběrové řízení.

Část lékařů s povinným zavedením elektronické preskripce nesouhlasí. Tvrdí, že to pro ně bude znamenat výdaje navíc. Argumentují i tím, že především pro starší lékaře, kteří nemají počítač, to bude důvodem odchodu do penze. Tuto argumentaci považuji za nesmyslnou – vícero praktiků mi potvrdilo, že nikdo do důchodu nepůjde. Nadto Ministerstvo zdravotnictví chce těmto lékařům náklady navíc, které odhaduje na zhruba 4000 korun ročně, kompenzovat v úhradové vyhlášce. Lékaře včetně zubních navíc nemine v březnu 2018 povinnost zapojit se do EET- elektronické evidence tržeb – takže internetový přípoj stejně budou muset mít.

Oprávněné výjimky potvrdí pravidlo
Samozřejmě je nutné doladit některé technické problémy a nedostatky. Ministerstvo zdravotnictví v současnosti počítá s výjimkami jen pro nepředvídatelné případy, například při výpadku internetu, nebo pokud bude muset lékař jet za pacientem domů. Pro tyto eventuality připravuje vyhlášku.

K technickým problémům patří skutečnost, že nelze přeposílat kódy pacientů lékárníkům na mobil z důvodu špatného formátu. Nyní se tyto případy řeší zasláním na e-mail, což funguje. Nevýhodou je, že při vzdálené návštěvě nelze dát kod pacienta – to by se musel lékař vrátit do ambulance. Takže je nutné vytvořit výjimku pro ručně psané recepty.

Výjimky však musí být oprávněné, měly by být striktně specifikovány a zakomponovány v pozměňovacím návrhu nebo v novele zákona.

Výbor zdravotní a preventivní péče zastupitelstva kraje, jehož jsem členem, na svém červnovém zasedání podpořil zavedení e-Preskripce v nemocnicích zřizovaných, anebo založených Moravskoslezským krajem.

Elektronické recepty přispějí nejen ke zlepšení komfortu pro pacienty, ale zvýší také možnost kontroly lékařů směrem k nim. Senátoru Zdeňku Nytrovi proto doporučím termín zavedení této povinnosti neodkládat.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.