E-recepty: lepší než odklad by bylo období bez sankcí

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Senát na své 11. schůzi 6. prosince schválil novelu zákona o léčivech senátora Plačka (ČSSD), která by měla odložit povinnost lékařů vystavovat elektronické recepty o dva roky – k 1. 1. 2020. Do konce roku však novelu stěží stihne projednat vláda a parlament.

Senátoři sice novelu v hlasování podpořili, což je třeba respektovat, přesto se domnívám, že odklad e-receptů je zbytečný. Jak uvedl ministr zdravotnictví Ludvík, z celkového počtu 53 tisíc lékařů a stomatologů v České republice jich už 47 500 požádalo Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o certifikaci. Asociace provozovatelů zdravotnických zařízení se v dopise senátorům vyjádřila, že je připravena, stejně jako 2 500 lékáren. Tvrzení, že stovky lékařů kvůli elektronickým receptům zavřou své ambulance, což jsem já sám na základě rozhovorů s řadou praktiků od počátku považoval za nesmysl, se ukázala jako neopodstatněná – skončilo jich zatím 48, a to je dokonce méně než v předchozích dvou letech!

I když přechod k elektronickým receptům má jako každá technická novinka své „porodní bolesti“, myslím, že místo přesouvání problémů do budoucnosti bych považoval za smysluplnější návrh ročního zkušebního období, v němž by vůči lékařům nebyly uplatňovány sankce a doseznámili by se se systémem. Zároveň by mohly být dořešeny všechny technikálie a softwarové nedostatky, a také prověřeny a do vyhlášky pevně zakotveny opodstatněné výjimky.

Na straně druhé ale musím říci, že výši sankčních poplatků za porušení zákona považuji za naprosto nehoráznou a budu podporovat změnu těchto sankcí na důstojnou a akceptovatelnou úroveň.

Žijeme v 21. století, elektronizace všech oborů je přirozeným jevem našeho života. Do zdravotnictví vnese řadu výhod pro lékaře i pacienty. Tak proč e-recepty, které jsou její součástí, zbytečně odkládat? Navíc je nereálné, jak opětovně upozornil senátor Miloš Vystrčil (ODS), aby odklad navržený v novele do konce roku prošel vládou a parlamentem. Zákon o povinném vystavování elektronických receptů, přijatý už v roce 2007 (!), tak prvního ledna zřejmě stejně nabude účinnosti.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.