Daňové zvýhodnění dárců nedostatek krve nevyřeší

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

20. července projednávali senátoři na své 8. schůzi mj. také návrh zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, která se týká dobrovolných dárců krve kostní dřeně a krvetvorných buněk. Cílem novely je motivační zvýšení daňového zvýhodnění dárců krve a dárců krvetvorných buněk․ Počet dárců krve v nemocničních zařízeních transfúzní služby (cca 270 tis.) nedosahuje doporučeného počtu WHO (4 až 5 % populace).

Senátoři novelu zákona odhlasovali. Dosavadní daňové zvýhodnění za odběr krve ve výši 2 tisíce Kč se mění na 3 tisíce korun,  za odběr krvetvorných buněk si může dárce od daňového základu odečíst částku 20 000 Kč.

Navržené a poté schválené ustanovení podle mého názoru počet dárců rozhodně nezvýší. Jen preferuje určitou skupinu lidí, menší, která si odečet může dovolit. Senátoru Zdeňku Nytrovi jsem doporučil, aby ve svém vystoupení k novele zákona na tuto skutečnost poukázal.

Domnívám se, že řešením úbytku dárců by mohl být pozměňovací návrh k paragrafu 12 ve vyhlášce 143/2008 Sb. (§ 12 – Dodání transfuzního přípravku nebo plazmy pro výrobu krevních derivátů do zahraničí a jejich poskytnutí ze zahraničí).

Do zmíněného paragrafu by se mohl doplnit odstavec, v němž by bylo uvedeno omezení soukromých plazmaferetických center a/nebo stanovení vývozních kvót pro plazmu (kvóty dosud nejsou nikde nastaveny, ani v EU).  Zdravotní výbor by pak mohl počty center a limity pro vývoz specifikovat.

Senátor Zdeněk Nytra ve svém vystoupení k návrhu zákona na základě mého doporučení upozornil na to, že „do budoucna by se měla legislativní činnost zaměřit tímto směrem a omezit buď soukromá plazma centra anebo případně limitaci vývozních kvót pro plazmu.“

Zdeněk Nytra byl jedním ze tří senátorů, kteří v rozpravě k zákonu vystoupili. Jak následně shrnul senátor Jaromír Strnad, „zásadním způsobem nezpochybňovali tento návrh zákona, nicméně přednesli náměty, které by se měly řešit v budoucnu“.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.