Systém vzdělávání zdravotních sester a čínská medicína

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

7. schůze Senátu projednávala 8. června 2017 návrh zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání. Hlavním tématem rozpravy se stal systém vzdělávání zdravotních sester a čínská medicína. Senát návrh zákona schválil, stejně jako návrh zákona o specifických zdravotních službách.

Senátorovi Zdeňku Nytrovi jsem k návrhu poskytl své stanovisko a doporučil jsem mu, aby návrh podpořil:

Novela zákona je zásadní pro děti s poruchou autistického spektra. Pro tyto děti má obrovský význam legislativní ukotvení nových nelékařských zdravotnických profesí – behaviorální analytik, asistent behaviorálního analytika a behaviorální technik. Výrazně se tak zlepší péče i léčba.

Také jsem vysvětlil svému senátorovi, že zákonem se podstatně zjednodušují podmínky pro výkon povolání nelékařských pracovníků, zvláště zdravotních sester. Vyzdvihl jsem možnost vykonávat povolání praktické sestry bez odborného dohledu, zrušení povinnosti sester mít vysokoškolské vzdělání – k jejich práci jim bude podle zákona napříště stačit maturita, zavedení dětské sestry jako základního oboru, zrušení dosavadního systému celoživotního vzdělávání vázaného na kreditní systém a řešení postavení farmaceutů ze Slovenska.

Pokud jde o diskutabilní čínskou medicínu, dodnes scházela regulace, pravidla a dohled nad touto metodou, což současný zákon nyní řeší. Ale také by měla existovat podmínka, aby se pacient k této metodě dostal indikovaně – byl by vyšetřen podle klasické medicíny, aby bylo jasně stanoveno, že nedojde k žádnému zanedbání regulérní klasické péče, pokud by se pro čínskou medicínu rozhodl.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.